Anna Kaplińska-Struss
Jestem magistrem filologii polskiej, a także terapeutką dzieci i młodzieży, trenerką umiejętności wychowawczych oraz certyfikowanym coachem.
Moja droga do obszaru pomagania prowadziła przez uczelnie związane ze sztuką i literaturą. Jestem absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie specjalizowałam się z audiowizualności w kulturze. Następnie studiowałam reżyserię na PWSTViT w Łodzi oraz byłam stypendystką Sam Spiegiel Film & Television School w Jerozolimie, gdzie nakręciłam film dokumentalny poświęcony momentom przełomowym i wyborom dróg życiowych. Zrobiłam również film dokumentalny pt: „Co to jest miłość?” Byłam zaangażowana w pracę Fundacji „Widok, gdzie zrealizowałam projekt pt: “Suknia Baronowej” dla dzieci z terenów byłych PGR’ów na terenie Województwa Podlaskiego. Doświadczenie małżeństwa oraz macierzyństwa sprawiło, że centralnym punktem mojego życia osobistego i zawodowego stało się doświadczenie zmiany uzyskiwanej dzięki psychoterapii. Postanowiłam zintegrować moje dotychczasowe doświadczenie związane z obszarami z pola sztuki i literatury z terapeutycznością. Skończyłam Studium Coachingu na SWPS w Warszawie we współpracy z Laboratorium Psychoedukacji oraz Szkołę Trenerów Umiejętności Wychowawczych przy Laboratorium Psychoedukacji. Prowadziłam Warsztaty dla rodziców w oparciu o metodę Mazlish i Faber. Od 2014 jestem związana z oddziałam dziennym w Szpitalu w Józefowie przy Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii, gdzie prowadziłam superwizowane przez Monikę Jakubowicz autorskie zajęcia dla dzieci i młodzieży z biblioterapii oraz współprowadziłam muzykoterapię, psychorysunek i grupy terapeutyczne.
Skończyłam Studium Psychoterapii Dzieci i Młodzieży przy Laboratotium Psychoedukacji oraz Ośrodku Regeneracja. Jestem absolwentką podyplomowego Kurs Arte-terapii w Polskim Instytucie Erickonowskim we współpracy z Polskim Komitetem Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania Przez Sztukę. Brałam udział w warsztatach pt: “Zastosowanie kliniczne dramaterapii z pacjentem psychiatrycznym” prowadzonych przez brytyjskiego dramaterapeutę i superwizora Vaughana Titheridge. Mam za sobą kilka lat pracy własnej (min. grupę otwarcia oraz zaawanasowaną pracę z ciałem w grupach Michala Rundolpha oraz Marzeny Barszcz). Współpracuję także z Ośrodkiem Regeneracja w Warszawie. Pracę zawodową superwizuję u Katarzyny Waluchowskiej. Uczestniczę także w “Semianrium nieśpiesznym” prowadzonym przez analityka Krzysztofa Srebrnego. Jestem w trakcie szkolenia praktycznych umiejętności pomocy psychologicznej pt: “Kontrakt, strategia, zasoby” przy Polskim Instytucie Eriksonowskim.
Preferuję pracę w nurcie psychodynamicznym z elementami arte-terapii opartej na metodzie narracyjno-konstrukcjonistycznej. Bliska jest mi bajkoterapia, filmoterapia, prowadzenie zajęć teatralnych w formule terapeutycznej oraz zintegrowane działania prewencyjno-edukacyjne jak również praca z parami oraz natolatkami i młodymi dorosłymi. Uważam, że warunkiem wykonywania tego zawodu jest praca w zespole i pod superwizją.