Grupa arteterapeutyczna dla licealistów „Daj się poznać!”
Grupa arteterapeutyczna “Daj się poznać” to szczególna forma psychoterapii, w trakcie której łączymy ze sobą rozmowę pomiędzy uczestnikami grupy i twórcze środki wyrazu. Jedno i drugie będzie miało na celu realizację hasła zawartego w tytule grupy – zależy nam na tym, żeby uczestnicy poznali siebie nawzajem a dzięki temu poznali lepiej także samych siebie.
Dać się poznać oraz poznać innych to nie lada wyzwanie! Wymaga odwagi do tego, żeby pokazać innym część siebie oraz zaciekawienia się tym, co inni oraz my sami nosimy w swoim wnętrzu i co tak często skrywamy przed całym światem. W bezpiecznym środowisku spotkania moderowanego przez doświadczonych terapeutów oraz przy użyciu artystycznych form ekspresji staje się to jednak możliwe do zrobienia. Okazuje się wtedy, że trud włożony w poznawanie siebie i innych owocuje poprawą relacji międzyludzkich w szkole i rodzinie, a co za tym idzie także polepszeniem samopoczucia.
Zapraszamy do wzięcia udziału w terapii grupowej osoby w wieku 16-19 lat, które doświadczają:
👉stresu i zamartwiania się o przyszłość
👉 samotności i trudności w nawiązywaniu relacji z innymi ludźmi
👉poczucia przytłoczenia i przeciążenia nadmiarem spraw i obowiązków
👉 smutku i braku energii do życia
👉 niepokoju związanego z podejmowaniem trudnych decyzji
👉 rozdrażnienia i złości, z którymi trudno sobie radzić
Jakie są cele terapii grupowej?
👉 oswojenie lęku w kontakcie z innymi ludźmi
👉 zdobycie umiejętności komunikacyjnych by móc wyrażać siebie i budować głębokie relacje
👉zdolność rozpoznawania i nazywania swoich stanów emocjonalnych oraz kryjących się za nimi potrzeb
👉 nauka bycia częścią społeczności w której uwzględniane są granice i potrzeby innych osób oraz respektowane wspólnie ustalane zasady
Jak to będzie wyglądało?
👉 Podczas spotkań grupy tworzymy przestrzeń do swobodnej rozmowy, wymiany doświadczeń i przemyśleń.
👉 Proponujemy uczestnikom grupy udział w działaniach twórczych, w trakcie których będziemy korzystać z różnych form wyrazu: literatury, dramy, plastyki, filmu i muzyki (nie są wymagane żadne umiejętności ani talent do tworzenia sztuki!).
👉W trakcie spotkań uczestnicy poznają się nawzajem, nawiązują relacje, udzielają sobie informacji zwrotnych na swój temat. Pozwala to lepiej poznać nie tylko innych ludzi, ale także samego siebie i swój sposób funkcjonowania w relacjach, a nieraz również doświadczyć siebie w relacjach z innymi w nowy, pozytywny sposób.
👉 Każdy uczestnik będzie mógł sam zdecydować, w jakim stopniu będzie chciał się zaangażować w pracę grupy i co dzięki temu z niej dla siebie wyniesie.
W jaki sposób ta grupa może pomóc?
Badania dowodzą, że zaangażowanie w twórczość artystyczną znacząco obniża poziom kortyzolu – hormonu stresu i tworzy dobre warunki do odkrywania swojego potencjału. Kiedy w dodatku twórczość odbywa się w grupie osób, które rozmawiają ze sobą i dzielą się spostrzeżeniami, staje się to okazją do rozwoju w obszarze relacji społecznych i radzenia sobie z trudnymi emocjami.
Pozytywne doświadczenia relacyjne, nabyte w trakcie trwania grupy uczestnicy spontanicznie przenoszą w przestrzeń swojego życia osobistego poza grupą, co ułatwia im nawiązywanie dobrych relacji w szkole i środowisku rodzinnym. Przekłada się to najczęściej na poprawę samopoczucia psychicznego i wzrost motywacji do własnego rozwoju.
Trening w rozpoznawaniu i nazywaniu emocji oraz potrzeb jest jedną z najważniejszych dróg do poprawy regulacji emocji, czyli także radzenia sobie ze stresem i złym samopoczuciem.
Prowadzący:
Adam Lis – psychoterapeuta dzieci i młodzieży oraz terapeuta rodzinny. Od kilku lat prowadzi grupy terapeutyczne dla młodzieży w szpitalach psychiatrycznych i w prywatnych ośrodkach psychoterapii.
Milena Pacuda – psychoterapeutka Gestalt. Doświadczenie w pracy z dziećmi i ich rodzicami zdobywała w Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, Fundacji Nagle Sami i ośrodku Bliskie Miejsce.
Warsztaty dla rodziców
Kiedy młodzież wykonuje pracę nad sobą podczas grupy terapeutycznej równolegle zapraszamy rodziców, żeby także zainwestowali w swój rozwój i w refleksję nad swoim rodzicielstwem podczas jednodniowych warsztatów dla rodziców, wliczonych w cenę grupy. Zauważyliśmy, że pożądane zmiany zachodzą w terapii młodzieży zazwyczaj wtedy, kiedy rozwój dziecka spotyka się z rozwojem rodzica. Często skutkuje to poprawą relacji rodzinnych i wzmacnia efekty terapii grupowej.
Rodzice uczestników grupy będą mogli wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez doświadczoną terapeutkę rodzinną Aleksandrę Lutoborską w jednym z dwóch terminów: 26.10.2024 lub 10.05.2025 (są to soboty, w godzinach 10-16). Więcej o warsztatach można przeczytać tutaj.
Kiedy?
Grupa będzie spotykała się w każdą środę o godzinie 16:40. Zajęcia będą trwały 1,5 godziny.
Spotkania odbywają się od października 2024 do czerwca 2025 (przewidujemy przerwę na święta i ferie). Do grupy można dołączyć do trzeciego spotkania. Grupa będzie liczyła 6-10 osób.
Koszt
595 zł miesięcznie (za każdy miesiąc trwania grupy, niezależnie od liczby spotkań w miesiącu).
W cenie grupy zawiera się jedna konsultacja dla rodziców i nastolatka z prowadzącymi (do wykorzystania w razie potrzeby w trakcie trwania grupy lub po jej zakończeniu w celu omówienia zaleceń).
W cenie zawierają się również jednodniowe warsztaty dla rodziców uczestników grupy prowadzone przez Aleksandrę Lutoborską.
Kwalifikacja do grupy
Kwalifikacja do odbywa się podczas konsultacji, na którą zapraszamy nastolatka razem z rodzicami.
W trakcie konsultacji zbieramy podstawowe informacje o uczestniku i jego środowisku życia i rozpoznajemy, czy udział w grupie jest dla niego właściwą formą psychoterapii. W przypadku osób, dla których jest to pierwszy kontakt z pomocą psychologiczną konsultacja trwa 1,5 godziny. Dla osób, które już korzystają z psychoterapii w naszym ośrodku przewidujemy krótszą konsultację (50 minut). Konsultacja jest dodatkowo płatna (według cennika ośrodka). Po konsultacji możemy zalecić inną formę psychoterapii niż grupa.
Zgłoszenia
Brak miejsc w grupie.
Przyjmujemy zgłoszenia do dodatkowej grupy, która zostanie uruchomiona jeśli zbierze się minimum osiem osób.
📩 biuro@plastermiodu.waw.pl
☎ 566 576 984
📝 przez poniższy formularz
Categories: Aktualności