Nieustraszeni – półkolonie terapeutyczne. Wakacyjny cykl spotkań dla dzieci w wieku 9 – 12 lat
Martwi Cię, że Twoje dziecko unika kontaktów z rówieśnikami? Nie wierzy w siebie, często bywa spięte, odczuwa różne dolegliwości fizyczne o niewyjaśnionym podłożu? Rezygnuje z różnych aktywności, obawiając się porażki czy wyśmiania? Coraz więcej czasu spędza w świecie Internetu, bo tam czuje się bezpieczne i anonimowe, a Wy macie poczucie, że przestaje umieć po prostu rozmawiać?
Przedstawiamy ofertę naszego Ośrodka, która może być początkiem zmiany, lub kolejnym krokiem, by pomóc Wam przekroczyć ograniczenia, z którymi się zmagacie.
Zapraszamy na warsztaty arteterapeutyczne z elementami terapii poznawczo – behawioralnej „Nieustraszeni”. Spotkania przeznaczone są dla dzieci w wieku 9-12 lat, zmagających się z zaburzeniami lękowymi, nieśmiałością, trudnościami w nawiązywaniu relacji społecznych.
Każde ze spotkań składa się z dwóch części:
Pierwsza obejmuje warsztaty wykorzystujące elementy arteterapii, która umożliwia dzieciom uruchomienie twórczej ekspresji za pomocą stworzonych kukiełek;
Druga przebiega wg autorskiego programu terapii poznawczo – behawioralnej
„Zaradny Kot”, opracowanego przez profesora Philipa C. Kendalla i jego
zespół.
Proponowane działania prowadzą do tego, żeby dzieci uczyły się być razem w grupie, współpracować i lepiej ze sobą porozumiewać. Pozwalają zaangażować się każdemu w bezpieczny sposób, co sprzyja otwieraniu się na innych. Postać kota, który z wystraszonego stworzenia przemienia się w zaradne zwierzę, przemawia do wyobraźni i pomaga w metaforyczny sposób rozmawiać o trudnych tematach. Dzieci uczą się rozpoznawać uczucia i panować nad nimi, poznają techniki relaksacyjne i skuteczne strategie rozwiązywania problemów, dowiadują się na czym polega terapia, w czym może pomóc i kiedy warto z niej skorzystać.
Elementem każdego spotkania jest II śniadanie. Składa się ono ze wspólnie przygotowanych przekąsek (kanapek, sałatki, warzyw, owoców), a także każde z dzieci może przynieść jakiś ulubiony przysmak i poczęstować nim grupę, do czego zachęcamy.
Dzień I
Wprowadzenie w temat warsztatu
Rola marionetek w teatrze
Zaprojektowanie własnej kukiełki, tworzenie projektu
Przerwa na przekąskę
Zaradny Kot – „Poznajmy się”
Czas: 2h 45 min
Dzień II
Przygotowanie materiałów do stworzenia podstawy kukiełki
Modelowanie głowy i tułowia
Tworzenie wstępnego scenariusza
Przerwa na przekąskę
Zaradny Kot –„Rozpoznawanie uczuć”
Czas: 2h 45 min
Dzień III
Malowanie powstałej formy
Nadawanie wyrazu twarzy
Projekt stroju kukiełki
Udoskonalanie scenariusza
Przerwa na przekąskę
Zaradny Kot – „Jak reaguje moje ciało? Zrelaksujmy się”
Czas: 2h 45 min
Dzień IV
Szycie stroju dla kukiełki
Tworzenie scenografii
Przerwa na przekąskę
Zaradny Kot- O czym teraz myślę? Co powinienem zrobić?
Czas: 2h 45 min
Dzień V
Przedstawienie z udziałem stworzonych kukiełek
Przerwa na przekąskę
Zaradny kot – „Jak mi idzie?”
Czas: 2h 45 min
Koszt udziału w grupie: 500 zł, miejsce w grupie rezerwuje wpłata zaliczki w wysokości 150 zł do 5 sierpnia.
NUMER KONTA:
96114020040000380279048231 Plaster Miodu s.c. (z dopiskiem „Nieustraszeni”)
Zgłoszenia (zawierające imię, nazwisko, wiek dziecka i dane kontaktowe) przyjmujemy mailowo na adres Ośrodka Plaster Miodu: osrodek@plastermiodu.waw.pl . Dodatkowych informacji udzielamy mailowo i pod numerem telefonu Plastra: 576566984.
Nie chcemy, by trudności finansowe uniemożliwiły skorzystanie z oferty. Jeśli nie mogą Państwo zapłacić pełnej kwoty, również prosimy o kontakt.
UWAGA: Pierwszego dnia warsztatów zapraszamy dzieci wraz z przynajmniej jednym rodzicem/opiekunem od godz. 9-tej, w celu wypełnienia dokumentów dotyczących udziału dziecka w spotkaniach. Bez dopełnienia formalności niestety nie możemy przyjąć dziecka do grupy.
Prowadzące:
Ewelina Bzdęga – Majewska – psycholog, psychoterapeuta behawioralno-poznawczy, logopeda. Członek zespołu Ośrodka Plaster Miodu.
Magdalena Miodek – pedagog specjalny ze szczególnym przygotowaniem do pracy z dziećmi z niepełnosprawnością ruchową oraz z dziećmi przewlekle chorymi. Na co dzień animator wspólnoty młodzieżowej. Interesuje się pracą z ludźmi, a także różnymi formami terapii wykorzystującej sztuki plastyczne.
Obie osoby prowadzące mają ukończony kurs wychowawcy kolonijnego.
Categories: Aktualności, Archiwum aktualności