Poradnik Anty-Mentalizacyjny
Poradnik Anty-Mentalizacyjny
Mentalizacja to zdolność możliwie adekwatnego rozumienia stanów wewnętrznych i motywacji innych osób i swoich. Polega na wczuwaniu się w innych i wyobrażaniu sobie co się “w nich” dzieje. Zaprasza do widzeniu siebie z boku, jakby to ktoś z zewnątrz patrzył i słuchał, przyjmując nową, mniej odruchową perspektywę na swoje myśli, zachowania, uczucia. Mentalizacja opiera się na otwartości, zaciekawieniu i weryfikacji słuszności swoich przypuszczeń
Poniższy materiał ma w założeniu prowokować refleksję
Czytelniczki/Czytelnika. Celem publikacji jest zwrócenie uwagi na postawy, które realnie spotykamy
w pracy terapeutycznej, szczególnie z parami i rodzinami. Choć być może dla wielu czytelników poniższe zdania wydają się absurdalne lub może nawet oburzają kiedy są czytane bez osobistego zaangażowania, to nie są obce sposobom w jakie postrzega siebie i innych nasz ludzki umysł w silnym stresie, lub przez pryzmat utartych schematów reagowania.
Czytelniku lub Czytelniczko, jeśli:
- uważasz, że do niczego niepotrzebna Ci Mentalizacja,
- chcesz utrudnić sobie nawiązywanie dobrych relacji, szczególnie intymnych i bliskich,
- chcesz traktować siebie powierzchownie i bez głębszego współczucia,
- jeżeli chcesz nie przejmować się w życiu perspektywą innych osób,
- unikać zmian, nawet za cenę nierozwiązanych konfliktów i innych kłopotów,
to poniższy antyprzewodnik jest właśnie dla Ciebie!
- Zawsze patrz tylko na swoją perspektywę i za wszelką cenę starają się wyprowadzić innych z ich “błędów” i “nieprawdy”.
- Unikaj empatii, współczucia, wczuwania się w drugą osobę tu i teraz. Takie doświadczenia mogą sprawić, że zmienisz perspektywę!
- Przesadne zaciekawienie tym co sam/a przeżywasz i co wywołuje te uczucia może budzić za wiele zamieszania, unikaj go.
- W konfliktach zawsze zwracaj uwagę tylko na niedomagania drugiej strony, to co inny ma do zrobienia. Twoje zranienie i niezadowolenie usprawiedliwiają przecież to co i w jaki sposób mówisz
i robisz! - Twoje myśli i postrzeżenia nigdy nie mają podłoża w lęku, napięciu, nienazwanych emocjach. Są zawsze w pełni uzasadnione i racjonalne. Trzymaj się ich i broń się
- Kiedy masz problem w relacji z drugą osobą, dużo zastanawiaj się co się dzieje. Samodzielnie stwórz mocną, rozbudowaną teorię co się dzieje w cudzej głowie. Nie sprawdzaj jej w rozmowie z drugą osobą, bo przecież albo i tak sama nie wie co myśli albo nie rozumie sama siebie, a Ty “z boku” przecież widzisz lepiej.
- W trudnych sytuacjach unikaj zbyt osobistej rozmowy, dzielenia się przeżyciami i uważnego słuchania. Żądaj od drugiej osoby konkretnych działań. Tylko to konkretne działanie, które wymyśliłeś/łaś rozwiąże sytuację!
- Jak coś czujesz i widzisz to tak jest. Twoja intuicja jest nieomylna. W trudnych chwilach nie zajmuj się nazywaniem co czujesz, co i kiedy cię poruszyło. Jak uważasz, że ktoś jest zły/a, wredny/a i krzywdzi celowo, to na pewnie masz rację i nie ma czego się więcej doszukiwać!
- To naturalne, że inni rozumieją to co się dzieje w ten sposób co Ty i tylko ze złej woli i złośliwości lub lenistwa nie robią tego co wiesz, że trzeba. Nie ma przecież nieporozumień między ludźmi. Twoja złość, pretensja, złośliwość są w stosunku do kogoś takiego stuprocentowo uzasadnione tym co oni robią!
- Twoje dobre intencje tłumaczą nawet najbardziej niezdarne, przykre lub bolesne zachowanie. To, że druga osoba czepia się tego co robisz zamiast zobaczyć jak bardzo chcesz dobrze, starasz si, znaczy na pewno, że ma złe intencje lub jest tak zaślepiona, że właściwie nie warto z nią rozmawiać.
- W ciągu myśli, emocji lub działań nigdy nie zatrzymuj się na namysł i weryfikację obranego kierunku. Zatrzymanie i refleksja w konflikcie tylko przeszkadzają, stawiają Cię niepotrzebnie na słabszej pozycji.
autor: Tomasz Jurczyk
Categories: Aktualności, Warto przeczytać