Grupa arteterapeutyczna dla licealistów „Odskocznia”
Grupa arteteterapeutyczna to nietypowa forma psychoterapii. Jest nie tylko skuteczna i pomaga wprowadzić pozytywne zmiany w życie jej uczestników, ale najczęściej jest przez nich także przeżywana jako przyjemna i atrakcyjna forma spędzania czasu.
Nasza grupa nazywa się „Odskocznia”, ponieważ ma być czymś takim, jak wspomnienie wakacyjnego luzu i przygody dla przemęczonego nauką i strapionego konfliktami relacyjnymi licealisty. Jest jasnym punktem w środku tygodnia pełnego nauki i obowiązków – jak orzeźwiający skok do basenu, po którym łatwiej wrócić do codzienności.
Polski system edukacji niestety najczęściej nie wspiera rozwoju pasji i zainteresowań ani pozytywnych relacji rówieśniczych u młodzieży. Szczególnie od czasu nauki zdalnej na covidzie w niemal wszystkich szkołach przybywa uczniów wypalonych, smutnych, zestresowanych i samotnych. Potrzebują doświadczyć na nowo swojej kreatywności i dobrych relacji z rówieśnikami, żeby poczuć w sobie potencjał młodości, która dąży do rozwoju i wzrostu.
Zapraszamy do wzięcia udziału w zajęciach grupowych osoby w wieku 16-19 lat, które doświadczają:
- stresu i zamartwiania się
- samotności i trudności w nawiązywaniu relacji z innymi ludźmi
- poczucia przytłoczenia i przeciążenia nadmiarem spraw i obowiązków
- smutku i braku energii do życia
- niepokoju związanego z podejmowaniem trudnych decyzji
- rozdrażnienia i złości, z którymi trudno sobie radzić
Jak to będzie wyglądało?
👉 Podczas spotkań grupy tworzymy przestrzeń do swobodnej rozmowy, wymiany doświadczeń i przemyśleń.
👉 Proponujemy uczestnikom grupy udział w działaniach twórczych, w trakcie których będziemy korzystać z różnych form wyrazu: literatury, dramy, plastyki, filmu i muzyki (nie są wymagane żadne umiejętności ani talent do tworzenia sztuki!).
👉W trakcie spotkań uczestnicy poznają się nawzajem, nawiązują relacje, udzielają sobie informacji zwrotnych na swój temat. Pozwala to lepiej poznać nie tylko innych ludzi, ale także samego siebie i swój sposób funkcjonowania w relacjach, a nieraz również doświadczyć siebie w relacjach z innymi w nowy, pozytywny sposób.
👉 Każdy uczestnik będzie mógł sam zdecydować, w jakim stopniu będzie chciał się zaangażować w pracę grupy i co z niej dla siebie wyniesie.
W jaki sposób ta grupa może pomóc?
Badania dowodzą, że zaangażowanie w twórczość artystyczną znacząco obniża poziom kortyzolu – hormonu stresu i tworzy dobre warunki do odkrywania swojego potencjału. Kiedy w dodatku twórczość odbywa się w grupie osób, które rozmawiają ze sobą i dzielą się spostrzeżeniami, staje się to okazją do rozwoju w obszarze relacji społecznych i radzenia sobie z trudnymi emocjami.
Pozytywne doświadczenia relacyjne, nabyte w trakcie trwania grupy uczestnicy spontanicznie przenoszą w przestrzeń swojego życia osobistego poza grupą, co ułatwia im nawiązywanie dobrych relacji w szkole i środowisku rodzinnym. Przekłada się to najczęściej na poprawę samopoczucia psychicznego i wzrost motywacji do własnego rozwoju.
Prowadzący:
Adam Lis – Jest psychologiem i psychoterapeutą. W Ośrodku Plaster Miodu prowadzi psychoterapię indywidualną i grupową oraz terapię rodzin i par. Od kilku lat prowadzi grupę arteterapeutyczną Odskocznia. Ukończył szereg szkoleń terapeutycznych, między innymi z psychoterapii dzieci i młodzieży oraz terapii rodzin. Ma doświadczenie kliniczne w indywidualnej i grupowej pracy z młodzieżą. Więcej o wykształceniu i doświadczeniu pod tym linkiem.
Milena Pacuda – Jest psycholożką i psychoterapeutką. Ukończyła studia psychologiczne w Wyższej Szkole Psychologii Społecznej i 4-letnią Szkołę Psychoterapeutów w Instytucie Integralnej Psychoterapii Gestalt. Doświadczenie zawodowe zdobywała prowadząc terapie indywidualne i grupowe z dziećmi i dorosłymi m.in. w ośrodku Bliskie Miejsce i Fundacji Nagle Sami. Odbyła staż w Szpitalu Bielańskim na Oddziale Psychiatrycznym. Pracuje m.in. z osobami doświadczającymi kryzysu, zwłaszcza w kontekście trudnych etapów w rodzicielstwie, w sytuacji rozwodu, w żałobie po śmierci bliskich, a także po poronieniach lub stratach okołoporodowych. Swoją wiedzę i umiejętności stale rozwija, biorąc udział w szkoleniach i warsztatach rozwojowych. Korzysta z regularnej superwizji.
Kiedy:
Grupa będzie spotykała się w każdą środę o godzinie 16.40. Zajęcia będą trwały 1,5 godziny.
Spotkania będą trwały od października 2023 do czerwca 2024 (przewidujemy przerwę na święta i ferie). Do grupy można dołączyć do trzeciego spotkania. Grupa będzie liczyła 6-10 osób.
Koszt:
540 zł miesięcznie (za każdy miesiąc trwania grupy, niezależnie od liczby spotkań w miesiącu). W cenie grupy zawiera się również jedna konsultacja dla rodziców i nastolatka z prowadzącymi (do wykorzystania w razie potrzeby w trakcie trwania grupy lub po jej zakończeniu w celu omówienia zaleceń).
Kwalifikacja do grupy odbywa się podczas konsultacji, na którą zapraszamy nastolatka razem z rodzicami (konsultacja trwa 50 minut i jest dodatkowo płatna – 200 zł). W trakcie konsultacji zbieramy podstawowe informacje o uczestniku i jego środowisku życia i rozpoznajemy, czy udział w grupie jest dla niego właściwą formą terapii. W przypadku osób, dla których jest to pierwszy kontakt z pomocą psychologiczną, mogą być potrzebne dodatkowe konsultacje. Po konsultacji możemy zalecić inną formę psychoterapii niż grupa.
Zgłoszenia:
pod numerem telefonu: 576 566 984 oraz mailem: biuro@plastermiodu.waw.pl
Categories: Aktualności